Jaki materac wybrać?

Jaki materac wybrać?

Jednym z najczęściej zadawanymi pytaniami z jakimi się spotykamy to "Jaki materac do spania mam wybrać?", "Jaki materac kupić?", "Co Pan poleca?" "Który będzie dla mnie dobry?". Niby proste pytanie ale nie ma właściwej odpowiedzi. W poniższym artykule przedstawię najważniejszych 6 pytań, które pomogą świadomie wybrać najbardziej optymalny materac do spania.

Poszukiwania najlepszego materaca powinniśmy rozpocząć od odpowiedzi na 6 kluczowych pytań:

1. Ile lat ma mój stary materac i czy koniecznie muszę go wymienić na nowy?

Wiek starego materaca odgrywa znaczącą rolę przy podejmowaniu decyzji o jego wymianie. Generalna zasada mówi: “jeśli twój materac ma więcej niż 8 lat, to dobrym pomysłem jest wymienienie go na nowy model”. Oczywiście, jest to dość umowny termin i nie dotyczy on wszystkich materacy. Przyjmuje się że po ok. 8 latach należy wymienić materace z wkładem sprężynowym oraz materace nawierzchniowe, po ok. 10 latach wymienia się materace piankowe (termo- i wysoko-elastyczne), a po ok. 12 latach materace lateksowe.

Wraz z wiekiem, materiały użyte do produkcji materaca tracą swoje właściwości. Sprężyny w miejscu stałego użytkowania stają się mniej sprężyste, pianki również tracą swoje właściwości – stają się mniej elastyczne, a użytkowane np. w miejscu nasłonecznionym, pod wpływem promieni UV proces “starzenia” przebiega jeszcze szybciej. Taki 10-letni materac nie jest już komfortowy, nie ma odpowiedniej sprężystości, powoli się zapada, przez co nasz kręgosłup również nie jest odpowiednio podtrzymywany i przyjmuje nienaturalną pozycję, co prędzej czy później objawi się bólami kręgosłupa i zmęczeniem spowodowanym kiepską jakością snu. W młodym wieku ciało użytkownika przyzwyczaja się do mało komfortowego materaca i do tej niezdrowej pozycji kręgosłupa i nie wysyła “sygnałów ostrzegawczych”. Dopiero w późniejszym wieku bóle karku, głowy, części krzyżowej czy kręgosłupa informują nas że jest problem. Niestety, zwykle jest już za późno i konieczna jest interwencja fizjoterapeuty czy ortopedy. Dlatego, regularna wymiana materaca co 8-12 lat na lepszy model to nie tanie hasło marketingowe sprzedawców, a realna inwestycja w swoje zdrowie i samopoczucie.

2. Jakiego typy materaca potrzebuję?

Który będzie lepszy? Piankowy, sprężynowy czy lateksowy? – to jedno z najczęstszych pytań jaki słyszy sprzedawca materacy. Niby proste pytanie, a tak naprawdę nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Tu już wkraczamy w sferę odczuć subiektywnych – ilu klientów, tyle preferencji. Niżej przedstawię krótką charakterystykę najpopularniejszych typów materacy oraz materiałów decydujących o komforcie użytkowania.

Materace sprężynowe

To nadal najpopularniejszy typ materaca w Polsce. Jest kilka odmian materacy z wkładem sprężynowym: kieszonkowe o różnej średnicy i wysokości (zamknięte w oddzielnych kieszeniach), bonelowe (duże sprężyny starego typu, używane w najtańszych materacach). Sprężyny nadają materacom efekt wysokiej sprężystości oraz odpowiedniej sztywności (podparcia).
Najlepszy dla: osób szukających tradycyjnych materacy, oczekujących sprężystości i solidnego podparcia ciała.

Materace lateksowe

Lateks to znany i ceniony materiał w branży meblarskiej. Zapewnia wysoki komfort, dobre odprowadzenie ciepła i wilgoci, dodatkowo, posiada właściwości antyalergiczne. Wytwarza się go z żywicy kauczukowej. W tańszych materacach stosuje się lateks syntetyczny zawierający ok. 20% lateksu naturalnego, a w materacach z górnej półki, zwartość naturalnego lateksu sięga 100%. Latex jest materiałem antyalergicznym, w którym nie rozwijają się bakterie i roztocza. W ostatnich latach, na rynek weszły “unowocześnione” pianki lateksowe, np. pianki lateksoidalne czy pianki talalay.
Najlepszy dla: użytkowników szukających wysokiego komfortu, elastyczności i przewiewności.

Materace piankowe

Są to najbardziej popularne materace w Europie Zachodniej. Obecnie na rynku jest tak wiele odmian materaców piankowych, o różnej jakości i różnych właściwościach, że skupię się na dwóch najczęściej używanych i komfortowych piankach stosowanych do produkcji materacy:

– termo-elastyczne – jest to pianka z tzw. “pamięcią” albo określana jako leniwa pianka. Materac z pianką termo-elastyczną pod wpływem wagi i temperatury użytkownika, dopasowuje się do jego kształtu i odpowiednio podtrzymuje kręgosłup w naturalnej pozycji co znacznie poprawia komfort snu. A brak nacisku zwrotnego pianki, powoduje że mięśnie bardziej się rozluźniają. Pianka termo-elastyczna stosowana jest w droższych materacach oraz w materacach “pro-zdrowotnych”. Dzięki swoim właściwościom, pianki termo często używane są w inkubatorach.
Najlepszy dla: osób szukających wysokiego komfortu, idealnego podparcia ciała.

– wysoko-elastyczne – często stosowana pianka zarówno w tańszych jak i droższych materacach. Charakteryzuje się wysokim komfortem oraz wysoką elastycznością

Wybierając materac piankowy, należy zwrócić uwagę na jej rodzaj, gęstość oraz grubość pianki. Często producenci określają swoje materace jako termo-elastyczne, a w rzeczywistości warstwa pianki termo ma np. tylko 3 cm.

WAŻNE: Celowo pomijam tu najbardziej pospolite pianki poliuretanowe, nadal stosowane w tanich materacach czy materacach turystycznych. Są one powszechnie stosowane w obiciach mebli tapicerowanych ale trudno zrozumieć producentów, którzy stosują je do produkcji materacy, gdzie praktycznie bez dodatkowych kosztów mogliby je zastąpić o wiele bardziej odporną na odkształcenia i bardziej komfortową pianką wysokoelastyczną. Dlatego, każdemu klientowi odradzam branie pod uwagę materacy obłożonych pinką poliuretanową (oznaczaną jako PU, T25, T30 itp.).


Materace kokosowe

Materacem kokosowym nazywany jest w zasadzie każdy typ materaca (sprężynowe, piankowe, lateksowe) zawierającego warstwę płyty kokosowej. Płyty kokosowe stosuje się w materacach twardych i o podwyższonej twardości (zależnie od grubości płyty i układu warstw materaca). Cienkie warstwy płyty kokosowej usztywniają materac.
Najlepszy dla: osób preferujących twardsze materace, z problemami ortopedycznymi (z zaleceniem od ortopedy, fizjoterapeuty).


Materace nawierzchniowe

Materace nawierzchniowe (posłaniowe, toppery, nakładki) – to cienkie materace o grubości kilku centymetrów (zwykle 3-7 cm) mające za zadanie nadać odpowiedni komfort materacowi głównemu. Często kładzie się je na materacach twardych – w ten sposób zmniejszają odczuwalny stopień twardości.
Najlepszy dla: osób chcących podnieść komfort użytkowania materaca głównego lub nadać nieco miękkości.

Moim zdaniem, nie jest najistotniejsze jaki typ materac powinniśmy wybrać, ale z jakich warstw się składa i jakie pianki i jakiej grubości i gęstościużyto do budowy materaca, bowiem to one decydują o komforcie użytkowania.

3. Jaki jest mój budżet?

Budżet na zakup materaca, dla wielu z nas jest to kluczowy czynnik decydujący o wyborze konkretnego modelu materaca. Dla jednego klienta wydanie 500 zł stanowi wyzwanie, dla drugiego wydanie min. 4-5 tys zł na materac 160×200 jest gwarantem zakupu dobrego materaca. Kto ma rację? Czy zawsze tani materac będzie zły, a drogi materac dobrym? Oczywiście, jak zwykle, wszystko zależy od wielu czynników: czego oczekujemy od materaca, z jakich komponentów zbudowany jest materac, kto jest producentem materaca, jaka jest polityka cenowa producenta i sklepu, itd.
Jeszcze kilka lat temu, klient pragnący zakupić materac udawał się do sklepu meblowego gdzie spośród kilku dostępnych modeli wybierał zwykle przypadkowy model, a w dodatku znacznie za niego przepłacał. Pojawienie się sklepów internetowych pozwoliły na zmianę tej sytuacji. Klient ma możliwość wyboru spośród setek modeli materacy, a dodatkowo w ciągu kilku sekund może porównać ich ceny i wybrać ten najtańszy, często o ponad 100% tańszy niż w sklepie stacjonarnym.

W naszej branży, wysoka cena nie gwarantuje lepszego materaca… ale z kolei skrajnie niska cena zagwarantuje ci wybór kiepskiego materaca. Często słyszę od klientów, że on albo ktoś z rodziny na allegro kupił materac 160×200 za 400 zł i ma to samo co ten materac za 3000 zł. Dodatkowo, dostał na niego 20-letnią gwarancję! To nic że producent istnieje dopiero od 2-3 lat i udziela gwarancji na 20 lat. To nic że jest to “garażowy” producent, który za chwilę zwinie interes i otworzy taki sam ale pod inną nazwą. To nic, że do produkcji takiego materaca wykorzystuje chińskie “cudowne” surowce pozbawione podstawowych certyfikatów gwarantujących bezpieczne użytkowanie. Dla klienta najważniejsza była cena, ładna szata graficzna strony i jakieś bliżej nie określone certyfikaty, które mają za zadanie wzbudzać zaufanie i przekonać klienta że jest to produkt wysokiej jakości. Często taki klient będzie mega zadowolony z wyboru ale większość już po kilku latach poszukuje nowego modelu materaca.

Przy określaniu budżetu, warto zapamiętać 5 zasad:

1. Wysoka cena nie zawsze gwarantuje wysoką jakość, zwłaszcza kupując w klepie stacjonarnym
2. Rekomenduję im budżet np. w wysokości minimum 700-800 zł dla materacy 80×200, 90×200 i min. 1500-1600 zł dla materacy 160x200cm. Jest to dobry poziom od którego możemy rozpocząć poszukiwanie solidnego i komfortowego materaca w sklepach internetowych
3. Nie szukaj ultra tanich materacy – wybierając materac poniżej podanych przeze mnie kwot minimalnych, narażasz się na wybór produktu bardzo niskiej jakości, z obniżoną trwałością i większą “toksycznością”
4. Płać za jakość i pamiętaj że materac to inwestycja w twoje zdrowie. Kupujesz materac raz na ok. 10 lat, więc wydając np. 2000 zł, realnie płacisz za niego ok. 16 zł miesięcznie! Czy to dużo jak na produkt w którym spędzasz 1/3 swojego życia?
5. Wybierz materac znanego producenta, dzięki temu masz gwarancję zakupu produktu, który został wykonany z komponentów pochodzących z krajów UE, spełniających wyśrubowane normy jakościowe i bezpieczeństwa. W Polsce jest tylko kilku dużych producentów, których materace polecam: JANPOL, M&K Foam, Hilding, Relaks oraz Sembella. Polecam również cenionego słowackiego producenta, od wielu lat obecnego na polskim rynku, firmę Materasso.

4. Jaką twardość powinien mieć materac?

Kolejnym częstym pytaniem jakie słyszy doradca/sprzedawca to “jak twardy jest ten materac?”. Jest to również jedno z najtrudniejszych pytań do odpowiedzi. Twardość, a raczej odczucie twardości zależy od twojej subiektywnej definicji miękkości i twardości. Dodatkowo, na to odczucie wpływa waga i wysokość użytkownika, jego budowa ciała czy preferowana pozycja spania. Problem z określeniem twardości materaca widać czytając internetowe opinie, gdzie dla jednego klienta materac jest “bardzo miękki”, a dla drugiego ten sam model materaca jest “dość twardy”.

Nie ma ustalonych standardów jeśli chodzi o oznaczanie stopnia twardości materacy. Jeszcze kilkanaście lat temu były dwa typy materacy: twarde (zwykle z kokosem) i cała reszta o średniej twardości. Obecnie, producenci jak i sprzedawcy zauważają problem złego dopasowania twardości materaca do konkretnego klienta i zaczęli je oznaczać symbolami. Najczęściej spotykane symbole określające stopień twardości to:

  • H1 – materac miękki
  • H2 – materac średnio-twardy (preferowany dla osób o wadze ciała do ok. 80 kg)
  • H3 – materac o zwiększonej twardości (dla osób o wadze ok. 80-110 kg wagi)
  • H4 – materac twardy (o wadze 110-130 kg)
  • H5 – materac bardzo twardy, tzw. “deska” (powyżej 130 kg wagi)

Z jednej strony takie określenie twardości pomaga klientom w wyborze odpowiedniego materaca, ale z drugiej strony, wprowadza nieco zamieszania, bowiem każdy z producentów posiada swoje zakresy wagowe, mogące się różnić o 10-20 kg. Jeden producent materace H2 może określać jako miękkie, drugi H2 określa jako średniej twardości. Co więcej, odczuwalny stopień twardości może się różnić w zależności od konstrukcji materaca (układu warstw i zastosowanych materiałów/pianek). Niektórzy producenci przydzielają punkty twardości materacom, gdzie np. 5/10 lub 6/10 oznacza materac o średniej twardości. Dlatego bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z opisem materaca, a w szczególności z opisem stopnia twardości.

Ostatnio, często spotykane są materace “uniwersalne”, dopasowujące się do wagi ciała. W tego typu materacach, osoba o mniejszej wadze będzie go określała jako bardziej twardy, a większej wadze jako bardziej miękki.

Często klienci mylą twardość materaca ze sztywnością (podparciem). Materac, który zapewnia dobre podparcie, oznacza, że utrzymuje kręgosłup we właściwej, naturalnej pozycji bez tworzenia punktów ucisku. Jeśli materac nie zapewnia odpowiedniego wsparcia, bardziej niż prawdopodobne obudzisz się z bólem kręgosłupa lub bólem w części krzyżowej. Twardość odnosi się bardziej do tego, jak wygodny jest materac. Niezależnie od tego, czy jest twardy czy miękki, optymalne odczucie twardości idzie w parze z komfortem użytkowania.

5. Jaka jest moja ulubiona pozycja spania?

Na plecach, na boku, na brzuchu czy w pozycji mieszanej? Wbrew pozorom, ułożenie ciała jest bardzo istotną kwestią, która skrupulatnie powinna być przeanalizowana, a zwykle jest pomijana przy zakupie materaca. Preferowana pozycja spania powinna wymuszać wybór materaca o określonej twardości. Oczywiście, nie jest tak że śpimy wyłącznie w jednaj pozycji

Śpię na boku
Śpiąc w pozycji bocznej (embrionalnej) zalecam wybór materaca bardziej miękkiego lub średnio-twardego. Dla tej pozycji najlepszy będzie materac piankowy (termo-elastyczny, wysoko-elastyczny, ewentualnie lateksowy) o twardości H2. Śpiąc na boku, cały ciężar ciała spoczywa na ramionach i barkach, co powoduje dość duży nacisk na te partie ciała. Dlatego, materac nie powinien być za twardy, aby zminimalizować ten nacisk i utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji.

Śpię na plecach
Jest to najbardziej optymalna pozycja spania – kręgosłup podparty jest na całej długości, a stawy są odciążone. Śpiąc na wznak, warto wybrać materac o twardości dopasowanej do naszej wagi i budowy ciała. Jednak ważne aby nie był on za miękki. Przy miękkim materacu szybko odczujemy dyskomfort w części lędźwiowej – ta część nie jest wystarczająco podtrzymywana i lekko się zapada, co objawia się m.in. bólem kręgosłupa. Dla śpiących na plecach, typ materaca nie jest istotny – może być piankowy, lateksowy, kokosowy czy sprężynowy… ale ważne jest aby nie był za miękki – aby biodra i barki się nie zapadały oraz aby nie był za twardy – uczucie nacisku w części lędźwiowej szybko spowoduje przewlekłe problemy z kręgosłupem.

Śpię na brzuchu
Spanie na brzuchu to najmniej komfortowa i najmniej zdrowa pozycja spania. W trakcie takiego spania dochodzi do nienaturalnego nacisku na tułów i organy wewnętrzne oraz co najważniejsze, kręgosłup przyjmuje nie naturalną pozycję, co przeważnie prowadzi do problemów z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. W tej pozycji cierpią ciągle napięte mięśnie karku oraz kręgi szyjne. Najlepszym pomysłem byłaby zmian przyzwyczajeń i spanie w innej pozycji. Ale jeśli nie jest to możliwe, to śpiącym na brzucho sugeruję wybór twardego materaca (minimum H3), najlepiej bez stref twardości. Na koniec dodam, że spanie na brzucho jest często oznaką spania na zbyt twardym materacu.

6. Ile ważę?

Pytanie o wagę ciała jest również pytaniem o twoją budowę ciała i wiąże się bezpośrednio z punktem 4 (dopasowaniem twardości materaca do naszej wagi). Jest to zbieżne ale odwrócone pytanie, dlatego myślę, że nie ma potrzeby jego większego rozwinięcia. Tak jak w pkt. 4 zaznaczyłem że producenci oznaczają twardość materacy symbolami, automatycznie dla jakiej kategorii wagowej jest on przeznaczony, np. materac średnio-twardy H2 zalecany jest osobom do ok. 80 kg wagi. Ale przecież każdy z nas różni się inną budową ciała, inną wagą, wzrostem czy osobistymi preferencjami, w tym innym odczuciem twardości. Przecież dwie osoby o takiej samej wadze i budowie ciała mogą preferować zupełnie inne stopnie twardości – jeden lubi miękkie materace, drugi bardziej twarde. Co więcej, również wiek użytkownika również nie jest bez znaczenia. Nie ma jednego idealnego materaca – każdy z nas musi przeanalizować powyższe punkty i wybrać najbardziej optymalny model, a odwdzięczy się nam komfortowym wypoczynkiem i regenerującym snem.

Aby nie zostawić was z pytaniem bez konkretnej odpowiedzi, niżej przedstawię orientacyjne zakresy wagowe i zalecane stopnie twardości materaca.

Jeśli ważysz mniej niż 80 kg i preferujesz bardziej miękkie materace, wybierz model o zakresie twardości 3-4 / 10 pkt. (H2).
Jeśli ważysz mniej niż 80 kg i preferujesz materace o średniej twardości, wybierz model o zakresie twardości 5-6 / 10 pkt. (H2 lub H3).
Jeśli ważysz mniej niż 80 kg i preferujesz materace o zwiększonej twardości, wybierz model o zakresie twardości 6-7 / 10 pkt. (H3).

Jeśli ważysz 80-110 kg i preferujesz bardziej miękkie materace, wybierz model o zakresie twardości 5-6 / 10 pkt. (H2/H3).
Jeśli ważysz 80-110 kg i preferujesz materace o średniej twardości, wybierz model o zakresie twardości 6-7 / 10 pkt. (H3) lub model uniwersalny.
Jeśli ważysz 80-110 kg i preferujesz materace o zwiększonej twardości, wybierz model o zakresie twardości 8-9 / 10 pkt. (H3/H4).

Jeśli ważysz 110-130 kg i preferujesz bardziej miękkie materace, wybierz model o zakresie twardości 6-7 / 10 pkt. (H3).
Jeśli ważysz 110-130 kg i preferujesz materace o średniej twardości, wybierz model o zakresie twardości 7-8 / 10 pkt. (H3/H4).
Jeśli ważysz 110-130 kg i preferujesz materace twarde, wybierz model o zakresie twardości 9-10 / 10 pkt. (H4/H5).

Szczególną uwagę na wybór materaca powinny zwrócić uwagę osoby o wadze ciała powyżej 120 kg. Przy większej wadze, punkty nacisku są zdecydowanie większe, dlatego takie osoby powinny rozważyć zakup materaca sprężynowego lub z warstwą płyty kokosowej nadającej materacowi nieco sztywności i twardości. Warto też zwrócić uwagę na grubość materaca, zwłaszcza decydując się na model piankowy.

Nadal nie wiesz jaki materac będzie odpowiedni dla ciebie? Zapraszam do kontaktu mailowego lub na czacie – z przyjemności pomogę ci wybrać najlepszy materac. A jeśli chcesz kupić materac w najlepszej cenie, to również zapraszam do kontaktu

All comments