Jaki materac będzie lepszy - piankowy, sprężynowy czy lateksowy?

Jaki materac będzie lepszy - piankowy, sprężynowy czy lateksowy?

W swojej pracy praktycznie codziennie spotykamy się z pytaniami typu: Które materace wybrać, piankowe czy sprężynowe? Jakich materacy nie kupować? Czy to prawda że sprężynowe są lepsze? ...itd. Zdecydowana większość klientów, która zamierza kupić nowy materac nie wie jaki rodzaj materaca wybrać. Bardzo rzadko można spotkać klientów, którzy wiedzą czego chcą. Zwykle, klient decydując się na zakup w sklepie meblowym przychodzi z nastawieniem - "pójdę, usiądę na materacu, ponaciskam dłońmi i coś wybiorę... ewentualnie, sprzedawca coś mi podpowie" lub "śpię na niewygodnym łóżku ze skrzypiącymi sprężynami, to teraz kupię piankowy". Taka postawa nas nie dziwi, bowiem nie każdy ma czas i możliwości zgłębienia tematu materacy, przeanalizowania ich konstrukcji czy choćby nawet przeczytania opinii w internecie (które i tak w 90% są pisane na zamówienie).

Wracając do pytania klientów: "który rodzaj materaca będzie lepszy?" - szybko im odpowiadam: "ma to drugorzędne znaczenie" ;) Dlaczego jest to mało istotne? - o tym napiszę niżej.

Łóżkowe mity

W czasach PRL czy jeszcze na początku lat 90, w Polsce jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej w domach królowały wersalki i kanapy ze sprężynowymi wkładami. Nieliczni mieli możliwość spania w łóżku z materacem, który również był sprężynowy. Dlatego obecnie, starsze pokolenie nadal preferuje materace sprężynowe, uznawane przez nich jako jedyny właściwy wybór. Materace piankowe traktują jako produkt gorszej jakości, nadający się co najwyżej do tapicerowania mebli.

Pytanie o wybór między materacem piankowym i sprężynowym również nie jest precyzyjne. Czasy w których królował jeden typ sprężyn (bonelowe) i jeden typ pianki (poliuretanowej) już dawno minęły. Obecnie, zarówno sprężyny jak i pianki posiadają wiele nowoczesnych odmian, różniące się właściwościami oraz zdecydowanie podnoszącymi komfort spania.

Innym popularnym mitem jest zalecenie aby osoby śpiące na plecach i brzuchu wybierały materace sprężynowe, a te preferujące spanie na boku wybierały modele piankowe. Fakt, takie są zalecenia i może i są słuszne... ale jest ono baaardzo uogólnione i wnosi więcej szkody niż pożytku. Takie zalecenie nie bierze pod uwagę ani konstrukcji materaca (z jakich warstw się składa, jakiej grubości, jakiej gęstości są pianki) ani budowy ciała użytkownika (jego wagi czy jego osobistych preferencji). Pozycja spania jest ważna przy wyborze materaca ale jest to jeden z wielu czynników które musimy rozpatrzyć decydując się na nowy materac.

Rodzaje materaców piankowych i sprężynowych oraz ich wady i zalety

Odmiany wkładów sprężynowych
bonelowe - szerokie połączone ze sobą sprężyny stosowane w najtańszych materacach lub bardzo twardych materacach z płytą kokosową gdzie rodzaj wkładu sprężynowego nie ma większego znaczenia. Stosowana ilość sprężyn na 1 m2 materaca: ok. 108 szt. Zalecam nie rozważanie ich zakupu do użytku domowego.
kieszeniowe (pocket) - wąskie sprężyny zamknięte w osobnych kieszonkach, pracujące niezależnie, o wysokiej elastyczności punktowej, odpowiednio podtrzymujące kręgosłup użytkownika w naturalnej pozycji. Ilość sprężyn na 1 m2: ok. 280 szt. Inną odmianą sprężyny kieszeniowej są sprężyny multipocket, mieszczącymi ok. 500 szt. sprężyn na 1 m2. Coraz popularniejsze stają się specjalne sprężyny luxpocket z ok. 1000 sprężynami na 1 m2 - ze względu na cenę stosuje się je w materacach ekskluzywnych.

Typy pianek
poliuretanowe - zwykle stosowane w materacach z niższej półki lub w materacach turystycznych (składanych). Powoli są wypierane przez bardziej odporne na odkształcenia i komfortowe pianki.
wysoko-elastyczne - tzw. pianka HR, zdecydowanie bardziej sprężysta i komfortowa pianka
termo-elastyczne - tzw. pianka visco, "pianka z pamięcią" lub "leniwa pianka". Specjalna pianka, która pod wpływem ciepła i ciężaru ciała idealnie dopasowuje się do kształtu naszego siała i tym samym odpowiednio utrzymuje kręgosłup w naturalnej pozycji. Ze względu na cenę stosowana jest raczej w materacach z górnej półki.

Innym typem stosowanych w materacach pianek, są pianki lateksowe. Lateks uzyskuje się z naturalnej żywicy kauczukowej. Jest to materiał bardzo komfortowy, przewiewny oraz antyalergiczny. Niestety, ze względu na wysokie koszty produkcji, pianki zawierające naturalny lateks używane są w materacach z wyższej półki cenowej. W tańszych modelach stosuje się lateks syntetyczny zawierający ok. 20% lateksu naturalnego. Teoretycznie, im droższy materac, tym więcej powinien zawierać naturalnego lateksu.

WAŻNE: zwróć uwagę na jakość zastosowanych materiałów, zwłaszcza przy testowaniu tanich materacy oraz materacy mało znanych producentów. Pamiętaj, że nawet sprężyny kieszeniowe niskiej jakości wcale nie będą lepsze od sprężyny bonelowej wysokiej jakości.

Podsumowanie

Wybierając materac sprężynowy nie oznacza że będziesz spał na sprężynach. Wkład sprężynowy nadaje materacowi odpowiednią sprężystość i podparcie ale jest on obłożony z dwóch stron przynajmniej jedną warstwą pianki, która odpowiedzialna jest za twoje ostateczne odczuwanie komfortu. Nie ma większego znaczenia czy wybierzesz materac piankowy czy sprężynowy. Najważniejsze aby był dla ciebie komfortowy, dopasowany do twojej wagi i budowy ciała i tym samym abyś budził się wypoczęty.

All comments